Loader

Sıkça Sorulan Sorular | Huawei Servis Noktası

Servisimize Gelen Her Ürününüzün Ortalama Onarım Süresi 3 (üç) iş günüdür.
Gönderilerde lütfen arıza bilginizi bir kağıda yazarak cihazınız ile yönlendiriniz, aksesuar, hafıza kartı, sim kart, kılıf vs. göndermeyiniz.
Kargo Firmasından temin edebileceğiniz koruyucu kutular, özel ambalajlar veya telefonun kendi kutusu ile gönderim yapabilirsiniz.
Ürününüzdeki kişisel verilerinizi yedekleme işlemi sizlere ait olduğu gibi. Servisimize gelen ürünlerinizden kişisel verileriniz silinir.
Türkiye tüm illerden, Yurtiçi Kargo 450691677 anlaşma kodu ile Huawei Onarım Merkezimize ürünleriniz ücretsiz olarak ulaşacaktır.
Ürününüz servisimize geldiğinde yapılan arı tespiti sonrasında size göndereceğimiz hesap numaramıza Havale veya Eft yöntemi ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
Türkiye’deki tüm illere servis hizmet vererek siz kullanıcılarımız sorunlarını en kısa sürede gidermekteyiz.

19 thoughts on “Sıkça Sorulan Sorular | Huawei Servis Noktası

  1. şenay yakan

    samsung kullanıyordum yıllardır..telefonum eskimişti yeni telefon olarak ısrarla önerdikleri huawel telefonu aldım ..yaklaşık 3 ay sonra telefon o kadar kısa mesafeden düştüki ekran paramparça oldu …gerçekten şaşkınlıkla kaldım ..ben defalarca samsung telefonumu daha sert zeminlere düşürdüğüm halde hiç zarar görmemişti..bu nasıl bişey anlamadım lütfen bana yardımcı olurmusunuz…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Back To Top